| MOQ | 1 Ton |
|---|---|
| Length | 1000mm-6000mm |
| Package | Standard Export Package |
| Material | 316L Stainless Steel |
| Thickness | 0.3mm-6.0mm |
| Name | Ss Plate |
|---|---|
| Finish | 2B/NO.1/NO.4/mirror |
| Width | 1220/1500/2000/2500/6000mm |
| Payment Term | FOB/CFR/EXW |
| Application | Construction,chemical,Industry |
| Edge | Mill Edge, Slit Edge |
|---|---|
| Form | Sheet |
| Thickness | 0.3mm-6.0mm |
| Width | 1000mm-2000mm |
| Color | Silver |
| Application | Industry, Decoration |
|---|---|
| Form | Plate |
| Keyword | Aluminum Coil 1060 |
| Melting Point | 660.3°C |
| Note | Customized Service Is Available |
| Packaging Details | wooden pallet |
|---|---|
| Supply Ability | 3000tons per month |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | MY |
| Certification | ISO |
| Application | Industry, Decoration |
|---|---|
| Form | Plate |
| Keyword | Aluminum Coil 1060 |
| Melting Point | 660.3°C |
| Note | Customized Service Is Available |
| Coil Weight | 1-8 Tons |
|---|---|
| Corrosion Resistance | High |
| Elongation | ≥ 15% |
| Form | Coil |
| Hardness | ≤ 95 HRB |
| Name | 316 Stainless Steel Strip |
|---|---|
| Technique | Cold Rolled,Hot Rolled |
| Application | Construction,Industry,Decoration |
| Standard | ASTM,AISI,GB,DIN,JIS |
| Length | Customer's Requirement,1000mm-6000mm Or As Clients' Requirements |
| Alloy Or Not | IS Alloy |
|---|---|
| Item | Aluminum Tube/Pipe |
| Manfacture Cold | Drawn/cold Rolled |
| Muffler Type | Center Muffler |
| Outer Diameter | 5-200mm |
| Alloy Or Not | IS Alloy |
|---|---|
| Item | Aluminum Tube/Pipe |
| Manfacture Cold | Drawn/cold Rolled |
| Muffler Type | Center Muffler |
| Outer Diameter | 5-200mm |